WordPress Google reCAPTCHA Eklentisi

WordPress ile oluşturmuş olduğunuz bir internet sayfanızın yorum bölümünde herhangi bir güvenlik önlemi almamış iseniz spam yorumların saldırısına uğramanız kaçınılmaz olacaktır. Bir de uzun süredir wordpress panelinize giriş yapmadıysanız onay sırasında bekleyen yorumların sayısının 3000, 5000 belki de daha fazla olduğunu görürsünüz.Geliştiriciler bu tür yorumlardan kurtulmak için çeşitli güvenlik önlemleri almaya başlamışlardır. Ancak bir çoğu ne yazık ki istenildiği gibi çalışmamaktadır. Bu yazımızda google’ın geliştirmiş olduğu doğrulama sistemini (reCAPTCHA – Ben Robot Değilim) wordpress’imize nasıl ekleyip aktif hale getireceğimizi öğreneceğiz.

Öncelikle wordpress panelimize giriş yaparak eklentiler alanına gelip yeni ekle butonuna basıyoruz. Ardından arama bölümüne No CAPTCHA reCAPTCHA yazıp çıkan sonuçlar arasından yazdığımız adı tam olarak karşılayan eklentiyi kurarak etkinleştiriyoruz.

Eklentimizi kurduk şimdi sırada Google reCAPTCHA adresine girerek kayıt olmamız gerekiyor. Sayfayı açtıktan sonra Admin Console yazılı butona basıyoruz. Daha önceden oluşturmuş olduğumuz bir sitemiz yoksa direk yeni site oluşturma alanı karşımıza çıkıyor. Daha önceden oluşturmuş olduğumuz site varsa da sağ taraftaki + simgesine basarak yeni sitemizi oluşturabiliriz. Şimdi burada istenilen bilgileri giriyoruz. Ben reCAPTCHA türünü aşağıdaki görseldeki gibi bıraktım. Çünkü reCAPTCHA s3 olarak seçtiğim zaman site içerisinde hata aldım.

reCAPTCHA s3 seçince aldığım hata:

Şimdi reCAPTCHA kurulum işlemlerimizi tamamladıktan sonra karşımıza Site Anahtarı ve Gizlilik Anahtarı çıkacaktır. Bu anahtarları wodpress içerisine kurduğumuz eklentiye kaydetmemiz gerekiyor. WordPress panelimize gelelim ve ayarlar menüsü altında bulunan No CAPTCHA reCAPTCHA menüsüne tıklayıp açalım. Site Key alanına reCAPTCHA tarafından verilen site anahtarını, Secret Key alanına da yine reCAPTCHA tarafından verilen gizlilik anahtarını girerek kaydedelim. Alt alanlarda bulunan ayarları da yine kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Yorum bölümünde bu güvenliğin çalışmasını istiyorsanı “Check to enable CAPTCHA in WordPress comment system” alanının aktif olması gerekmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir