Cümledeki Harfleri Azaltarak Yazma

Karşılaştığımız problemlerde öncelikle problemi nasıl çözebiliriz, hangi yöntemi kullanırız diye şöyle bir düşünürüz. Bu yazımızda verilen bir cümlenin her defasında 1 karakterini azaltarak satır satır yazan bir program yazacağız.

NOT: Programımızı JavaScript ile yazacağız ve jQuery kütüphanesi kullanacağız.

Programımıza başlamadan önce jquery kütüphanesini eklemeyi unutmayalım.

$(document).ready(function(){

});

Aşağıdaki çıktıyı birlikte inceleyelim. Burada bir döngü kullanıldığı açıkça belli. Döngü her seferinde cümlenin bir karakterini çıkarmış ve çıktıyı göndermiş. Peki ama döngü sayısını nasıl belirlemiş olabilir? Cümledeki karakter sayısını baktığımızda 12 karakter olduğunu sayabiliriz. E döngü de 12 defa çalışıyor, bunu da satır sayısından görebiliyoruz. Demekki döngümüz kaç defa çalışacağını cümlemizin uzunluğuna göre belirliyor.

Yazacağımız metni ve karakterimizin uzunluğunu bulalım. Javascript’te karakter uzunluğunu length ifadesi ile buluyoruz. length’nin Türkçe karşılığı zaten uzunluk demek.

$(document).ready(function(){

  var metin = "Hello-World!";
  var uzunluk = metin.length;

});

Gelelim döngümüzü yazmaya ve döngü her çalıştığında metnimizi kısaltmaya. Döngü olarak for döngüsü kullanacağız. For döngüsünün yazımı for(var i = 0; i < sayi; i++){} şeklindedir. Metnimizi kısaltmak için JavaScript içerisinde bizlere sunulan substr() fonksiyonunu kullanacağız. substr() fonksiyonu verilen bir string ifadenin başlangıç ve bitiş konumlarını belirleyerek, belirtilen aralıkta kalan stringi almamızı sağlar.

metin.substr(0, uzunluk - 5);

Yukardaki ifadede ‘metin’ isminde verilen stringin 0. konumundan başlayarak stringin uzunluğundan 5 eksik kalan yere kadar olan bölümü bize verecektir. Döngü içerisinde her seferinde daha fazla alanı keserek yazacağız.

Bir de bu metinleri yazacağımız bir alana ihtiyacımız var. <body> etiketi içerisinde class değeri ‘alan’ olan bir ‘div’ etiketi oluşturalım. jQuery ile gelen ‘append()’ fonksiyonu ile de bu alanımıza stringlerimizi yazdıralım.  
    
    Cümledeki Harfleri Azaltarak Yazma
    

    

  
  
    

Demo

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir