Kod Yazmak Nedir?

Sorarım size kod yazmak nedir, nasıl bir şeydir? Birçok ortamda bulundum ve defalarca aynı soruyu sordum. Aldığım çoğu yanıt hep aynıydı: “Klavyeden harflere basıyorsun. Hangi dilde yazıyorsan o dilin metotlarını kullanıyorsun. Neyi nerede görmek istiyorsan o şekilde yazıyorsun ve çalıştırıyorsun.” Bu cümleleri ben derledim. Direk aldığım yanıtlar bu şeklide değildi. Ama bundan da farklı olduğu söylenemez.

Bana göre yazılım dünyası 2’ye ayrılır. Birinci kısım sadece yazanlar. Yani bu kadar basit, yazarlar ve çalıştırırlar. Normal mesai saatleri, düzenli bir hayatları, her gün aynı patikadan geçtikleri yolları vardır. Aksiyon, macera ve eğlence düşük düzeydedir.

Şimdi gelelim ikinci kısma. İkinci kısımda ise hem yazıp hem de yaşayanlar vardır. Körkütük âşık olanlar, kuralsızlar, yaşamak için yazanlar değil yazmak için yaşayanlar vardır. Onlar yazmakla kalmaz, yazarken kendisinden de bir şeyler katar. İçselleştirir, benimser, bazen açılan yoldan değil de kendi açtıkları yollardan giderler. Birisini sevmek gibi düşünebilirsiniz. Tabiki bunlar apayrı konular ama ikisi arasındaki benzerlikleri kullanacağız. Mesai saatleri yoktur ve bundan da şikâyetçi değillerdir. Sabahlara kadar yazabilirler. Ah şu uyku problemi de olmasa… Onlar için aynılık yoktur, daima farklı şeyler. Aynı kodu kullanıp farklı şeyler üretebilirler. Hemen örneklendirelim. Birisine kitap hediye ettiğinizi düşünün. Kitabı bir sadece vermek vardır bir de kitabın boş yerlerine küçük notlar düşüp vermek vardır. Oysa kitap aynı kitap, ama karşı tarafta uyandırdığı etkiyi bir düşünün. Farklı şeyler üretme isteği onları daima farklı bir eğlenceye ve maceraya sürükler. Sağa-sola bir şeyler yazıp çizmek tıpkı okula yeni başlamış bir çocuğun ilk çizgileri atışındaki sevince benzer. İşte aşağıdaki başlıklar tam da bu anlattığım kişiler için geçerlidir.

Kod Yazmak Tutkudur.

Sürekli yazmak isterler. Bitmek tükenmek bilmeyen bir güç ve süreklilik duyguları vardır. Adeta nefes almak gibi temel bir kaynak olur onlar için. Bu yazma isteği çok derinlerden gelir. İstedikleri kadar engellensinler ya da duyguları birileri tarafından bastırılmaya çalışılsın tıpkı bir volkan gibi elbet bir gün patlarlar. Yazmak onlar için büyük bir değer ve öneme sahiptir. Onlara yaşama gücü kazandırır, canlılık verir.

Kod Yazmak Aşktır.

Sonunda para pul olmasa bile yazmayı severler. Tek satır kod bile onları mutlu etmeye yetebilir. Rüyalarında yaşadıklarını koda dökerek sevinçlerini diğer insanlarla paylaşırlar (Bu dediğim özellikle oyun yazanlar için geçerli). Hayatın tüm sıkıntılarına ve zorluklarına rağmen sıcak bir gülümseme bırakır kalplerinde.

Kod Yazmak Özgürlüktür.

Kimse onlara zorla kod yazdıramaz. Kendi istedikleri zaman ve kendi istedikleri şekilde davranırlar. Çalışma koşulları konusunda serbesttirler.

Sizler de kod yazarken tutkunuzu, aşkınızı ve özgürlüğünüzü kaybetmeyin. İçten kod yazmak dileğiyle, iyi çalışmalar.

You may also like...

2 Responses

 1. Hayalbaz dedi ki:

  Ali sana bir for çekiyorum! HELAL!
  for <3 Ali

  bunu hak ettin

  • Ali Demirci dedi ki:

   Hayalbaz değerli yorumun için teşekkür ediyorum :) yazılarımın dostlarım tarafından okunması beni ayrıca mutlu ediyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir