Web Sayfası Tasarımında Renk Kullanımı ve Renklerin Önemi

İnsanların renklerden psikolojik ve fiziksel olarak etkilendiğini duymuşunuzdur. Renklerin insan üzerindeki bazı etkilerinden dolayı insanlar, hem giysi seçimlerinde hem de çevrelerini şekillendirirken renk seçimlerine dikkat ederler. Çevremizi inceleyecek olursak insanların belirli amaçlarla ilgili olarak benzer renkleri kullandıklarını görürüz. Yapılan araştırmalar sonucunda renklerin sağlıkla bağlantısının olduğu ve insanların ruh halini etkilediği ortaya çıkmıştır.

Örnek vermek gerekirse; Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlar mavi rengi çokça kullanmaktadır. Ya da lokantaya gittiğinizde menülerde ve gıda ambalajlarında kırmızı rengin belirgin olarak kullanıldığını görürsünüz.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı üzere renklerin hayatımızda sandığımızdan daha fazla yeri vardır.

Şimdi gelelim renk konusunun tasarımlarda kullanımlarına. Renkler anlamları ifade eder. Dolayısıyla bir ifadeden diğerine aktarım yaparken renklerin de geçisine dikkat etmemiz gerekmektedir. Rengi kullanırken sadece o rengi seviyor olmamız çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Tasarımlarımızın hitap ettiği kitleyi düşünerek renk ve tonlarının seçimlerine de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Renklerin Anlamları

Mavi: İnsana rahatlık ve huzur veren, dinlendirici bir renktir. İnsan üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Mavi, dürüstlük ve ruhsallıkla ilişkilidir. Özgürlüğü ve sonsuzluğu ifade eder. Dinlenme mekanları için uygundur. Metabolizmayı, solunumu ve kalp atışını yavaşlatır. Mavi genellikle güven, sadakat, erdem, zeka, özgüvenle özdeşleştirilir. Tüm bu nedenlerden dolayı mavi renk kurumsal sitelerde kullanılır.

Kırmızı: Kırmızı renk kendinizi daha enerjik ve harekete hazır hissetmenizi sağlar. Sıcak bir renktir. Gücü ve azmi simgeler. Kırmızı renk iştah açısı ve uyku uyandırıcı bir etkiye sahiptir. Yemek odalarında ve lokantalarda sıklıkla kırmızı renk tercih edilir. Metabolizmayı ve solunumu hızlandırır. Yüksek bir görünümü vardır ve kendini ön planı çıkarır.

Siyah: Güç ve bireyselliği simgeler. Canlılığın ve diğer renklerin reddini ifade eder. Hüznü, yalnızlığı, sıkıntıları hatırlatarak karamsarlığı arttırıcı bir etkiye sahiptir. Gücü ve soyluluğu çağrıştırdığı için makam araçlarında çoklukla kullanılır. Konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olur.

Beyaz: Saflığın ve temizliğin simgesidir. Tarafsızlığın rengidir. Huzur ve güven verir. Düşünce gücünü arttırır. Soğuk kanlılığı, masumiyeti, asaleti simgeler.

Sarı: Akıl ve zekanın rengidir. İnsanlara pozitif duyguları aşılar. Zihinsel aktiviteyi harekete geçirir. Canlılık ve neşenin rengidir. İnsanlar sevinç ve coşku verir. Güneşin ve sonbaharın rengidir.

Yeşil: Doğanın rengidir. Bereketi ve tazeliği ifade eder. Güvenirliği simgeler. Gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı ifade ettiği için kremlerin ve cilt bakım ilaçlarının üzerinde yeşil simgeler kullanılır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir