SSL Sertifikası Nedir ve Neden Önemlidir?

SSL Sertifikası, internet ortamında oluşturulan web sayfaların güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan bir sistemdir. Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak internet kullanımı artmış bulunmaktadır. İnsanlar artık birçok işini online olarak internet üzerinden yapmaktadır. Başta alışveriş siteleri olmak üzere birçok internet sayfasında kişilerin bilgileri tutulmaktadır. Kişisel bilgilerin internet sayfalarında hayli fazla olması ve sürekli kullanılması, bu bilgilerin güvenli bir şekilde aktarılması ihtiyacını da doğurmuştur.

SSL Sertifikası sayesinde gerek kullanıcıların gerek de internet sayfasındaki birçok verinin güvenli bir şekilde aktarılması sağlanmaktadır. Kullanıcı internet sayfası ile etkileşime geçtiği anda veri transferi de başlamaktadır ve bu transfer sırasında veriler SSL sertifikası sayesinde şifreli bir şekilde aktarılmaktadır. Bu sayede verilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesi engellenmiş olmaktadır. SSL Sertifikası, özellikle elektronik ticaret (e-ticaret) sitelerinde güvenlik açıklarını kapatarak güvenli veri transferi ve kişisel bilgilerin güvenliğini sağlar.

Bir internet sayfasında SSL sertifikası olup olmadığını tarayıcının adres çubuğundaki kilit ikonuna bakarak anlayabilirsiniz. Sertifikanın tipine bağlı olarak adres çubuğu yeşil veya mavi renkte olabilir. İnternet sayfasının başında ise “http://“ yerine “https://“ yazmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir